Hangos a kazán? Ne hagyd figyelmen kívül – segítünk, mit tehetsz!

Amikor a kazánod elkezd furcsán viselkedni – például kattog, zúg, sípol, vagy gyanúsan csattog –, az nemcsak idegesítő, hanem aggasztó is lehet. Ha neked is hangos a kazánod, ne söpörd a problémát a szőnyeg alá! Ebben a cikkben végigvesszük, mit jelezhet a zaj, mi állhat a háttérben, és mit tehetsz a nyugodtabb, biztonságosabb fűtés érdekében.

Miért hangos a kazán?


Először is fontos megérteni, hogy egy kis zaj normális lehet – főleg, ha régebbi a készülék. De ha a megszokottnál erősebben zúg, vagy új hangok jelentek meg, akkor valószínűleg valami nincs rendben. A leggyakoribb okok:

  1. Vízkőlerakódás
    Az egyik legtipikusabb ok a vízkő. Főleg kemény vízű területeken fordul elő gyakran, hogy a hőcserélőre vízkő rakódik le. Ez rontja a hőátadást, a kazán túlmelegszik, és kattogó, pattogó hangokat ad ki. Minél több vízkő van benne, annál hangosabb lesz – ráadásul csökken a hatékonyság is.
  2. Légbuborékok a rendszerben
    Ha levegő kerül a fűtési rendszerbe, az szintén zajos működést eredményezhet. Ez általában bugyborékoló, csobogó hanggal jár. A megoldás lehet egyszerű légtelenítés is, de ha visszatér a probléma, érdemes szakemberrel megnézetni.
  3. Szivattyú vagy ventilátor probléma
    A kazán belső alkatrészei – például a szivattyú vagy ventilátor – elhasználódhatnak. Ha zúgás, búgás hallatszik, főleg ha egyre hangosabb, akkor lehet, hogy ezek közül valamelyik kopik vagy meghibásodott.
  4. Nem megfelelő víznyomás
    A túl alacsony vagy túl magas nyomás szintén zavaró zajokat okozhat. A kazán nyomásmérőjét érdemes rendszeresen ellenőrizni. A legtöbb kazán esetében az ideális nyomás 1-1,5 bar között van.
  5. Elöregedett alkatrészek
    Régi kazánoknál gyakori, hogy a különböző alkatrészek már nem működnek megfelelően. Ez nemcsak zajt, de veszélyt is jelenthet – például szén-monoxid szivárgás formájában.

Mit tehetsz, ha hangos a kazánod?


Oké, most már tudod, mi lehet a baj. De mit csinálj?

  1. Kapcsold ki, ha gyanús a hang
    Első lépésként kapcsold ki a kazánt, ha furcsa, szokatlan zajt hallasz. Ez különösen fontos, ha szúrós szag is társul hozzá, vagy ha a kazán túlmelegszik.
  2. Nézd meg a nyomást
    Ellenőrizd a kazán kijelzőjén a víznyomást. Ha túl alacsony vagy túl magas, az lehet a probléma forrása. Ha nem vagy biztos a dolgodban, ne piszkáld – hívj szerelőt.
  3. Légtelenítsd a radiátorokat
    A bugyborékoló hangot sokszor levegő okozza. Egy egyszerű légtelenítő kulccsal megszabadulhatsz a felesleges levegőtől. A kazán leállítása után végezd el, és mindig ellenőrizd a víznyomást utána.
  4. Hívj szakembert
    Nem győzzük hangsúlyozni: ha nem vagy biztos a dolgodban, vagy ha a zaj folyamatosan visszatér, mindenképp fordulj hozzáértőhöz. Egy jó szerelő nemcsak a problémát oldja meg, hanem hosszabb élettartamot is biztosít a készülékednek.

Hogyan előzheted meg a problémát?

  1. Rendszeres karbantartás
    A legtöbb kazán évente legalább egy karbantartást igényel. Ilyenkor átvizsgálják az alkatrészeket, tisztítják a hőcserélőt, ellenőrzik a nyomást és a szigeteléseket.
  2. Vízkőmentesítés
    Ha kemény vízű helyen laksz, érdemes vízlágyítót használni, vagy rendszeresen vízkőteleníteni a kazánt. Ez meghosszabbítja az élettartamát és halkabb működést biztosít.
  3. Figyelj a jelekre
    Ne várd meg, míg a kazán teljesen leáll. Ha új hangot hallasz, változik a hőmérséklet, vagy más szokatlan jelenség történik, foglalkozz vele minél előbb.


Egy hangos kazán többféle problémát is jelezhet, de a jó hír az, hogy a legtöbb esetben gyorsan és hatékonyan megoldható. A kulcs a megelőzés és a gyors reagálás. Ne hagyd figyelmen kívül a hangokat – lehet, hogy csak egy kis légtelenítésre van szükség, de az is lehet, hogy nagyobb gond áll a háttérben.

Ha nem vagy biztos benne, keress minket: www.olcsokazancsere.hu